Zespoły

Dzień pierwszy (24 lipca)

Plazmatikon

Pochodzący z Warszawy Plazmatikon szczyci się tym, że łączy stare z nowym grając fuzję nu jazzu, broken beatu i avant popu na pamiętającym czasy „żelaznej kurtyny” analogowym sprzęcie. Koncerty zespołu są gwarantującą niezapomnianą zabawę przechadzką po współczesnych nurtach muzyki instrumentalnej.

Bajzel

Bajzel to, najkrócej mówiąc, człowiek-orkiestra. Dopóki tego nie zobaczycie, nie uwierzycie, że dźwięki dobiegające do Waszych uszu na scenie generuje jedna osoba. Jego narzędziami są tylko gitara, głos i sampler. Przy ich pomocy tworzy pełnoprawne kompozycje ocierające się o rock alternatywny, psychodelię, hip hop, funk czy big beat. Jego koncerty to kwintesencja zaraźliwej scenicznej energii.

The Complainer & The Complainers

Zespół Wojtka Kucharczyka, twórcy i właściciela wytwórni Mik.Musik.! Nieprzeciętnie łączą elementy różnych gatunków w taneczną mieszankę spod znaku alternatywnego popu. Na ich najnowszej płycie Power Joy Happiness Fame wśród gości pojawiają się m. in. Artur Rojek, Asia Ficek, Tomek Osiecki, Bartek Kujawski oraz kwartet smyczkowy
O’SKUAd, z którym to wystąpią na festiwalu Łódź Alternatywa.

Tymański Yass Ensemble

Tymon Tymański to postać, której w środowisku muzyki alternatywnej nikomu nie trzeba przedstawiać. Wraz z założonym przez siebie zespołem Miłość stworzył polski yass. Później komentował rodzimą rzeczywistość w nagranymi z Kurami P.O.L.O.V.I.R.U.S.I.E. i soundtracku do filmu Wesele stworzonym wraz z The Transistors. W obecnym wcieleniu, razem z Wojtkiem Mazolewskim, Antonim Ziutem Gralakiem, Aleksandrem Koreckim, Ireneuszem Wojtczakiem i Kubą Staruszkiewiczem wraca do yassowych kompozycji, kontynuując tradycję nowatorskiej Miłości.

Dzień drugi (25 lipca)

Wolfgang in a Truck

Zespół Wolfgang in a Truck powstał w grudniu 2006 roku w Łodzi. Twórczość grupy krystalizowała się powoli: instrumentalne kompozycje stanowiące początkowo 100% repertuaru, z biegiem czasu ustąpiły formom piosenkowym. Muzyka Wolfgang in a Truck wymyka się jednoznacznym kategoriom. Obecnie można w niej odnaleźć zarówno elementy tanecznego post-punka, jak i popowe melodie i  syntezatorowo-gitarowe ściany. 

Bruno Schulz

Zadebiutowali w 2007 roku płytą “Ekspresje depresje euforie” (Luna), jednak jak sami twierdzą początek ich muzycznej drogi wyznacza wydany w lutym 2009 r. album “Europa Wschodnia” (S.P. Records). Połączenie oryginalnej, zaangażowanej liryki z psychodelicznym brzmieniem gitar i transową, dynamiczną sekcją rytmiczną sytuuję grupę wśród najciekawszych alternatywnych zespołów w Polsce.

The Car Is On Fire

Debiut The Car Is On Fire to pół godziny garażowej energii przyprószonej chwytliwymi melodiami będącej powiewem świeżości na skostniałej scenie polskiego rocka. Na wydanym w następnym roku albumie Lake & Flames TCIOF to już zespół dojrzały kompozycyjnie i aranżacyjnie, jeszcze odważniej prezentujący połączenie popowych melodii i niebanalnych aranżacji z indie rockowymi środkami wyrazu. Wydana tej wiosny płyta Ombarrops! Nagrana pod okiem legendarnego Johna McEntire’a to produkcja jeszcze mniej rockowa, zdecydowanie bliższa stylistyce avant-popowej.

Cool Kids of Death

Powstały w 2001 roku w Łodzi jest autorem jednego z najważniejszych debiutów w polskiej muzyce ostatnich kilkunastu lat – płyty Cool Kids of Death. Zespół rozpoczął karierę przemodelowując formułę gitarowego punka we współczesnym i polskim kontekście, jednak na dwóch ostatnich płytach – Afterparty, a zwłaszcza na jej remiksowej kontynuacji Afterparty 2, zespół śmiało ujawnia nowe, electro-taneczne oblicze, dając wyraz swoim fascynacjom outsiderskim electro spod znaku Johna Foxxa czy Gary’ego Numana